Meslek Kursları

Aile Danışmanlığı Kursu

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

M.E.B Onaylı  Aile Danışmanlığı Eğitimi

Aile Danışmanlığı Eğitim Programına başvuru işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirmek ve kampanyalı fiyat avantajlarından yararlanmak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilir ya da iletişim sayfamızdan bizi arayabilirsiniz. Uzman eğitim danışmanlarımız en kısa sürede eğitim programı hakkında bilgi vermek için sizinle iletişime geçeceklerdir. Anka Eğitim Kurumları ailesi olarak eğitim hayatınızda başarılar dileriz.

Eğitim Bilgi/Kayıt Formu

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Error: Contact form not found.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Aile Danışmanlığı Kursu

Aile danışmanlığı eğitimi’ni tamamlayan kursiyerlerimiz aile bireylerinin içinde geliştikleri veya işlevlerini yerine getirdikleri aile sistemini veya ilişkide bulundukları diğer sosyal çevreleri değerlendirmeye dayanan ve bu anlayıştan yola çıkarak bireylere, çiftlere veya ailelere sorunlarının çözümüne dönük değişim ve gelişime yönelik özel müdahale teknik ve stratejileri içeren hizmeti sunma bilgi ve becerisini kazanarak bu doğrultuda yeni bir melek edinmiş olur.

Aile Danışmanı Eğitimi Kursu Eğitim Programının Amacı

Aile danışmanlığı sertifika programı’nın amacı alanında ulusal ve uluslararası düzeyde standartlara uygun, teorik ve pratik eğitim – öğretim olanağı ile bireylere meslekî yeterlikler kazandırmak ve bu alanda nitelikli kişiler yetiştirmektir.

Aile Danışmanı Eğitimi Kursuna Katılma Koşulları

Aile danışmanlığı kursu’na katılım için aşağıdaki şartlara uygun eğitim programlarını tamamlamış olmak yeterlidir.

 • Sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi alanlarından birinde en az dört yıllık lisans programlarından mezun olmak,
 • Mesleği yapabilecek bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak kursa katılmak için yeterlidir.

Aile Danışmanı Eğitimi Kursu Eğitim Programının İçeriği

 • Gelişim Alanları
 • Gençlik Dönemi
 • Aile Olma
 • Aile Yapısı
 • Uyum Problemleri
 • Yaşlılıkta Görülebilen Uyum Sorunları
 • Sosyal Vaka Verileri
 • Aile Danışmanlığında Terapötik Süreç ve Öncü Yaklaşımlar
 • Aile Danışmanlığında Postmodern Yaklaşımlar
 • Aile Danışmanlığında Kanıta Dayalı Yaklaşımlar
 • Temel Psikolojik Danışmanlık Becerileri
 • Aile Danışmanlığında Kriz ve Kriz Yönetimi
 • Çocuk Hakları ve Hukuku
 • Çocuk İstismar ve İhmali
 • Çift İlişkisini Etkileyen Sorunlar
 • Meslek Etiği
 • Araştırma Teknikleri
 • Aile Danışmanlığında Süpervizyon / Vaka Sunumu

Aile Danışmanı Eğitimi Kursunun Eğitim Süresi

Aile danışmanlığı kursu’nun Eğitim süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 464 saat olarak planlanmıştır. Eğitimi tamamlayan bireyler Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifika almaya hak kazanır. Eğitimi herhangi bir nedenle tamamlayamayan kursiyer tamamladığı saatleri ve dersleri içeren Milli Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu katılım belgesi almaya hak kazanır.

Mezun Olan Kursiyerlerin İstihdam Alanları

Aile danışmanlığı eğitimi programını tamamlayan kursiyerlerimiz kurumumuzdan aldıkları aile danışmanlığı sertifikası;

 • Aile Danışmanlığı Merkezleri’nde aile danışmanı olarak,
 • Resmi kurum ve kuruluşlarda oluşturulacak Aile Danışmanlığı birimlerinde aile danışmanı olarak,
 • Kendi işyerlerinde vb. yerlerde çalışabilirler.

Aile Danışmanı Eğitimi Kursu Sertifikası

Eğitimin sonucunda kurs merkezimizde Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri gözetiminde yapılacak olan sertifika sınavına katılan ve kursiyerler 100 puan üzerinden 45 puan ve üzeri puanlar aldığında başarılı olarak sayılır ve aile danışmanlığı sertifikası almaya hak kazanırlar. Aile danışmanlığı sertifika’ları Milli Eğitim Müdürlüğünce onaylandıktan sonra kursiyerlere teslim edilir. Sertifikanın kursiyere teslim tarihi 7 iş gününü aşmamaktadır.

Aile Danışmanı Eğitimi Kursu Sertifikasının Geçerliliği

Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğine göre İş yerlerinde, alanlarında meslekî eğitim görmüş olanlar istihdam edilir.

Kanun’a göre istihdam edilenlerin meslekî ve teknik orta öğretim diploması, sertifika ile kurs bitirme, kalfalık, ustalık, iş yeri açma belgelerinden en az birine sahip olmaları gerekir. Yapacağı işe uygun meslekî eğitim aldıklarını belgelendirmeyenler istihdam edilmezler. İş yeri sahipleri, istihdam edecekleri kişilerden, yapacakları iş ile ilgili meslekî eğitim aldığını gösterir belgeyi istemek zorundadır.

Ayrıca kurumumuzdan alınan aile danışmanlığı sertifikası’nın yurt dışında geçerliliği bulunmaktadır. Kursa kayıt sırasında yurt dışında da kullanmak istediğinizi belirtmeniz durumunda kurumumuz aracılığı ile Apostil işlemleriniz tarafımızdan yapılacaktır.

Gerçek Kişiler ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri İle Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Açılacak Aile Danışma Merkezleri Yönetmeliğinin Aile Danışmanının Eğitimi ve Nitelikleri Şunlardır;

MADDE 14 – (1) Sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi alanlarından birinde en az dört yıllık lisans programlarından mezun olanlar, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu veya üniversitelerden, biri tarafından uygun görülen en az üç yüz saati teorik ve en az otuz saati süpervizyon eşliğinde olmak üzere yüz elli saati uygulamalı toplam dört yüz elli saatlik aile danışmanlığı alanında bir eğitim programını başarıyla tamamladıktan sonra sertifika alanlar, aile danışmanı unvanı alabilir.

(2) Sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi lisans programlarını tamamladıktan sonra aile danışmanlığı alanında yüksek lisans veya doktora eğitimini tamamlamış olanlar aile danışmanı sayılır ve ayrıca bunlardan merkezlerde çalışmak için sertifika istenmez.

(3) Yükseköğretim kurumları dışında aile danışmanlığı eğitimi sertifika programı açmak isteyen kurum ve kuruluşlar Milli Eğitim Bakanlığından izin alırlar.

(4) Yükseköğretim kurumları dışında aile danışmanlığı sertifika programı eğitimini yürütecek kurum ve kuruluşlarda görev alacak eğiticilerde ulusal ve uluslararası standartta sertifikaya sahip ve aile danışmanlığı konusunda en az beş yıl çalışmış olmak ya da aile danışmanlığı alanında yüksek lisans veya doktora programlarında eğiticilik yapmış olma şartı aranır.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

14 Yorumlar

 • Merhaba ben sosyoloji bölümü mezunuyum. Aile danışmanlığı sertifikası almak istiyorum. Ancak kayit tarihini kaçırdım. Tarihlerde herhangi bir esneklik yapıyormusunuz. Ya da bu yıl içerisinde tekrar kurs açacakmısınız.

  • Merve hanım merhabalar her dönem kursumuz açılmaktadır. Dilerseniz eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

   • İyi Günler Ayşe Hanım eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçerek “Aile Danışmanlığı” eğitimi hakkında detaylı bilgi vereceklerdir.

  • İyi Günler Selin Hanım eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçeceklerdir.

 • Merhaba. Aile Danışmanlığı sertifika programınız Üniversitelerin verdiği aile danışmanlık sertifikası gibi geçerli mi? bu sertifikayı alanlar kendi danışmanlıklarını açabilirler mi?

  • İyi Günler Ayça Hanım eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçeceklerdir. Kanun hükmünde kararnamede belirtildiği üzere M.E.B onaylı sertifikalarla iş yeri açabilir ve bu alanda çalışabilirsiniz.

 • Merhaba psikolojik danışmanlık ve rehberlik mezunuyum. Eğitim süreci (hafta içi/sonu ne zaman yapılıyor? kurallar, koşullar…vs) ile ilgili bilgiye nasıl ulaşabilirim?

  • İyi Günler Dilek Hanım eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçeceklerdir.

  • İyi Günler Emine Hanım eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçerek “Aile Danışmanlığı” eğitimi hakkında detaylı bilgi vereceklerdir.

  • İyi Günler Elanur Hanım eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçerek “Aile Danışmanlığı” eğitimi hakkında detaylı bilgi vereceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Aktif KurslarHasta HizmetleriMeslek KurslarıSağlık SektörüÜniversite Onaylı Eğitimler

Hasta Kabul Kursu Ankara

BAHAR KAMPANYASI DEVAM EDİYOR 3 Eğitim Tek Fiyat Kampanyamız 30 Haziran Tarihine...

Meslek Kursları

Mobilya İmalatçısı Eğitimi Kursu

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Mobilya İmalatçısı Eğitimi Kursu Tehlikeli ve Çok...

Meslek Kursları

Mobilya Döşeme İmalatçısı Eğitimi Kursu

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Mobilya Döşeme İmalatçısı Eğitimi Kursu Tehlikeli ve...

Meslek Kursları

Ahşap Üst Yüzey İşlemcisi Eğitimi Kursu

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Ahşap Üst Yüzey İşlemcisi Eğitimi Kursu Tehlikeli...