Çocuk Gelişimi Kursu

1064 Saatlik Çocuk Gelişimi-Bakım Elemanı Kursu

Eğitim Programı Milli Eğitim Bakanlığının 04.10.2013 tarihli onayı ile 936  saat olarak güncellenmiştir. Eğitim süresinde yapılan değişiklik sertifikanın geçerliliğini hiç bir şekilde etkilememektedir. 936 Saatlik eğitim programını tamamlayan kursiyerler; “Kreş, Anaokulu, Gündüz Bakım Evleri, Sosyal Hizmetlere Bağlı Bakım Evleri, Diyanet İşlerinin Okulları ve diğer ilgili kurumlarda çalışabilirler.”

Çocuk Bakım Elemanı Eğitimi Kursu

Çocuk Bakımı ve gelişiminde ailenin önemi büyüktür. Çocuk ihtiyaçlarının tamamını aile içinde giderir. Bebeğin gereksinimleri arasında; fiziksel ihtiyaçları (beslenme, uyku, bakımı), sevgi ve ilgi gereksinimleri vardır. Bu ihtiyaçlar zamanında ve yeterli miktarlarda karşılanmalıdır.

Çocuğa, erken dönemde sağlanan nitelikli uyarıcılar; onun beyin gelişimini, dolayısıyla bilişsel gelişimini önemli ölçüde etkileyecektir.Aynı zamanda, çocuğun duyu eğitimine yönelik malzemeleri seçebilecek ve oyunları öğretmeye rehberlik edebileceksiniz. Jimnastik hareketlerini öğretmeye rehberlik edebileceksiniz. Tuvalet eğitimini ve temizlik konusunu öğreneceksiniz. Son olarak da toplumsal kurallara uyma becerisini kazandırmaya rehberlik edebileceksiniz.

Eğitim kurumlarında çocuğun günlük bakımını, beslenmesini, fiziksel güvenliğini sağlayan, çocuğun yaşına uygun basit etkinlik malzemelerini hazırlama işlemlerini; öğretmen, öğretmen yardımcısının gözetimi ve denetiminde yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim alan nitelikli kişidir.

Meslek Tanımı

Eğitim kurumlarında çocuğun günlük bakımını, beslenmesini, fiziksel güvenliğini sağlayan, çocuğun yaşına uygun basit etkinlik malzemelerini hazırlama işlemlerini yapabilen, istihdam eden kurumun ihtiyaçları doğrultusunda usta ya da uzman eğitici olarak görev yapmaya hak kazanan nitelikli kişidir.

Çocuk Gelişimi Eğitimine Katılma Koşulları

 • Okuma yazma bilmek veya İlkokul mezunu olmak.
 • Mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak

Çocuk Bakım Elemanı Kursu Eğitim Programının İçeriği

Çocuk Gelişimi Eğitimi toplam 45 üniteden oluşmaktadır. Bunların içerisinde Birey Gelişimini tanımak, Anne Çocuk Sağlığı, Aile Planlaması, Besin gruplarına uygun menü hazırlamak, Oyun etkinlerini tanıtmak, Müzik Etkinliklerini tanıtmak, Drama çalışmalarını kavratmak gibi konu başlıkları yer almaktadır.

Çocuk Bakım Elemanı Kursunun Eğitim Süresi 

Eğitim süresi 936 saat olarak planlanmıştır. Eğitimi tamamlayan bireyler Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifika almaya hak kazanır. Eğitimi herhangi bir nedenle tamamlayamayan kursiyer tamamladığı saatleri ve dersleri içeren Milli Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu katılım belgesi almaya hak kazanır.

Mezun Olan Kursiyerlerin İstihdam Alanları

Mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler, kazandıkları yeterlikler doğrultusunda eğitim sektöründe;

 • Kreşler
 • Gündüz Bakım Evleri
 • Sosyal Hizmetlere Bağlı Sevgi Evleri
 • Özel Okullar
 • Anaokullarında Çalışabilirler

Çocuk Bakım Elemanı Kursu Sertifikası

Eğitimin sonucunda kurs merkezimizde Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri gözetiminde yapılacak olan sertifika sınavına katılan ve kursiyerler 100 puan üzerinden 45 puan ve üzeri puanlar aldığında başarılı olarak sayılır, ve hazırlanan sertifikalar Milli Eğitim Müdürlüğünce onaylandıktan sonra kursiyerlere teslim edilir. Sertifikanın kursiyere teslim tarihi 7 işgününü aşmamaktadır.

Çocuk Bakım Elemanı Kursu sertifikasının geçerliliği

Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğine göre İş yerlerinde, alanlarında meslekî eğitim görmüş olanlar istihdam edilir.

Kanun’a göre istihdam edilenlerin meslekî ve teknik orta öğretim diploması, sertifika ile kurs bitirme, kalfalık, ustalık, iş yeri açma belgelerinden en az birine sahip olmaları gerekir. Yapacağı işe uygun meslekî eğitim aldıklarını belgelendirmeyenler istihdam edilmezler. İş yeri sahipleri, istihdam edecekleri kişilerden, yapacakları iş ile ilgili meslekî eğitim aldığını gösterir belgeyi istemek zorundadır.

Ayrıca yurtdışında geçerliliği bulunmaktadır. Kursa kayıt sırasında yurtdışında da kullanmak istediğinizi belirtmeniz durumunda kurumumuz aracılığı ile Apostil işlemleriniz tarafımızdan yapılacaktır.

Eğitim İçeriği

1
Bireyin Gelişimi
2
Fiziksel Gelişim
3
Psiko-Motor Gelişim
4
Bilişsel Gelişim
5
Sosyal Gelişim
6
Duygusal Gelişim
7
Ahlak Gelişimi
8
Cinsel Gelişim
9
Anne Çocuk Sağlığı 1
10
Anne Çocuk Sağlığı 2
11
Çocuk Hastalıkları
12
Aile Planlaması
13
Beslenme
14
Besin Grupları
15
Gebelik Ve Emziklilikte Beslenme
16
Süt
17
Oyun
18
Okul Ve Ergenlikte Beslenme
19
Özel Durumlarda Beslenme
20
Oyun Etkinlikleri I
21
Oyun Albümü
22
Müzik Etkinlikleri
23
Müzik Albümü
24
Çocuk Ruh Sağlığı
25
Aile Ve Çocuk
26
Okul Ve Çocuk
27
Toplum Ve Çocuk
28
Uyumsuz Çocuklar
29
Savunma Mekanizmaları
30
Drama Çalışmaları
31
Drama Uygulamaları
32
Eğitim Kurumlarında Fiziksel Özellikler
33
Erken Çocuklukta Plan
34
Serbest Zaman Etkinlikleri
35
Türkçe Dil Etkinlikleri
36
Oyun Etkinlikleri 2
37
Müzik Etkinlikleri 2
38
Okuma Yazmaya Hazırlık
39
Fen Ve Doğa Etkinlikleri
40
36-72 Ay Öz Bakım
41
Eğitici Oyuncaklar
42
Dolgu Oyuncaklar
43
Çocukla İletişim I
44
Çocukla İletişim II
Bu Sertifika İle; Kreşler Gündüz Bakım Evleri Sosyal Hizmetlere Bağlı Sevgi Evleri Özel Okullar Anaokullarında Çalışabilirler
Eğitim süresi 8 ay olarak planlanmıştır.
Okuma yazma bilmek veya İlkokul mezunu olmak. Mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak çocuk gelişimi kursuna katılmak için yeterlidir. Bunların dışında her hangi bir ek özellik aranmaz.
Çocuk Gelişimi Eğitimi Revize Edildi!

Eğitim Programı Milli Eğitim Bakanlığının 04.10.2013 tarihli onayı ile 936 saat olarak güncellenmiştir. Eğitim süresinde yapılan değişiklik sertifikanın geçerliliğini hiç bir şekilde etkilememektedir. 936 Saatlik eğitim programını tamamlayan kursiyerler; "Kreş, Anaokulu, Gündüz Bakım Evleri, Sosyal Hizmetlere Bağlı Bakım Evleri, Diyanet İşlerinin Okulları ve diğer ilgili kurumlarda çalışabilirler."

İlk yorumu yazan olun.

Lütfen giriş yapıp yorum ekleyin
Favorilere Ekle
Kayıtlı: 125 öğrenci
Süre: 936 Saat
Dersler: 44
Video: İsteğe Bağlı
Seviye: M.E.B Onaylı

İletişim Formu


  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 9:30 am - 7.00 pm
  Salı 9:30 am - 7.00 pm
  Çarşamba 9:30 am - 7.00 pm
  Perşembe 9:30 am - 7.00 pm
  Cuma 9:30 am - 7.00 pm
  Cumartesi 9:30 am - 7.00 pm
  Pazar 9:30 am - 7.00 pm